^ Back to Top

Witamy w Międzyrzeczu

Oficjalna Strona Stowarzyszenia Przyjaciół Międzyrzecza

W Służbie Niepodległej

Wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz w imieniu Prezydenta RP wręczyl Krzyż Panu Porucznikowi Augustynowi Bartoszkowi.

Order Krzyża Niepodległości będący kontynuacją ustanowionego rozporządzeniem Prezydenta RP Ignacego Mościckiego z dnia 29 października 1930 r. Krzyża Niepodleglości, jest od 2010 roku wyróżnieniem osób, które w latach 1939-1956 jako ochotnicy lub podejmując się służby ponad wymaganą od nich miarę, położyły zasługi w obronie niepodległości Państwa Polskiego.
To piąte, wedle rangi, polskie państwowe odznaczenie cywilne nadawane jest tym, którzy przez dłuższy okres lub w sytuacji skrajnego zagrożenia broniły niepodleglości i suwerenności Ojczyzny, walczyly o jej odzyskanie lub podtrzymywały funkcjonowanie istytucji i tradycji Rzeczpospolitej Polskiej.
Postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy z dnia 05 lutego 2018 r. Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości został nadany 98- letniemu mieszkańcowi Międzyrzecza  Augustynowi Bartoszkowi, żolnierzowi AK.
Uroczystość wręczenia odbyła się w piątek 6 marca w oddziale zamiejscowym Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bielsku-Białej.
I wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz w imieniu Prezydenta RP wręczyl Krzyż Panu Augustynowi oraz Medale Odzyskanej Niepodległości dwóm działaczom podbeskidzkiej „Solidarności”: Edwardowi Śliwie z Bielska-Białej i Jerzemu Hilbrychtowi z Żywca.
Porucznikowi Augustynowi Bartoszkowi towarzyszyli córka oraz wnuk.
Gratulacje i życzenia zdrowia wraz z kwiatami złożyli wicewójt Gminy Jasienica Krzysztof Wieczerzak i Sekretarz Koła Związku Kombatantów i Osób Represjonowanych im. gen. Kustronia pani Halina Woronowska.

Maria Bartoszek