^ Back to Top

Witamy w Międzyrzeczu

Oficjalna Strona Stowarzyszenia Przyjaciół Międzyrzecza

Ogłoszenia duszpasterskie na XX niedzielę zwykłą

XX NIEDZIELA ZWYKŁA

 

18 SIERPNIA 2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. W liturgii słowa Bożego 20. niedzieli zwykłej słyszymy, że Eucharystia jest wielkim darem miłości Bożej; Jezus daje nam siebie; to oddanie się jest tak całkowite, że staje się dla nas pokarmem! Jednakże każdy dar w naturalny sposób rodzi zobowiązanie. Ten, kto jest obdarowany miłością, powinien odpowiedzieć miłością na miłość. Dlatego też Eucharystia jest jednocześnie wezwaniem do miłości i szkołą miłości. Obdarowani przez Jezusa możemy – mocą tego daru miłości, naśladując Go w Jego miłości – zrozumieć, czym jest nasze powołanie do miłości. Jesteśmy więc zaproszeni do „eucharystycznej szkoły miłości”, gdzie nie zdaje się egzaminu raz na zawsze, ale ostateczny egzamin odbędzie się na końcu naszego życia, kiedy to będziemy przez Boga sądzeni właśnie z miłości.  

 

  1.    Liturgicznej obchody tygodnia:

a) we wtorek, 20 sierpnia – wspomnienie św. Bernarda, opata i doktora Kościoła,

b) w środę, 21 sierpnia – wspomnienie św. Piusa X, papieża,

c) w czwartek, 22 sierpnia – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Królowej,

d) w sobotę, 24 sierpnia – święto św. Bartłomieja, apostoła. 

 

  1. W wakacje nie odprawiamy niedzielnych Mszy św. o godz.: 15:30. Kancelaria parafialna jest czynna tylko w środy po Mszy św.

 

  1. Zachęcamy do czytania Pisma świętego i prasy katolickiej.

 

  1. Bóg zapłać za złożone ofiary.

Standardy ochrony dzieci w parafiach diecezji Bielsko-Żywieckiej

Standardy ochrony dzieci 
w parafii pw. św. Marcina z Tours w Międzyrzeczu 

 

Niniejszy dokument został opracowany w parafii św. Marcina w Międzyrzeczu jako odpowiedź na prawny obowiązek wprowadzenia standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem we wszystkich instytucjach, w których przebywają dzieci, zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 2023 roku o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 1606). Przy jego opracowywaniu uwzględniono wytyczne zarówno prawa państwowego, jak i kościelnego.
Ochrona dzieci przed przemocą jest nie tylko obowiązkiem prawnym, ale przede wszystkim moralnym imperatywem wynikającym z wartości chrześcijańskich. Kościół, realizując misję powierzoną mu przez Pana, stawia na pierwszym miejscu dobro dziecka, uznając moralną i prawną odpowiedzialność za jego ochronę. Wszyscy zaangażowani w życie Kościoła zobowiązują się do stworzenia bezpiecznego i przyjaznego środowiska, w którym dobro dziecka jest chronione i szanowane, a stosowanie wobec niego przemocy w jakiejkolwiek formie jest niedopuszczalne.
Dokument ten wyznacza standardy ochrony dzieci przed przemocą, zapewniając skuteczne działania zapobiegawcze i interwencyjne, oparte na wiedzy i empatii, zgodnie z Konwencją o Prawach Dziecka. Poprzez odpowiednią edukację i świadomość zagrożeń, Kościół może efektywnie zapobiegać krzywdzeniu dzieci i skutecznie je chronić, realizując tym samym swoje ewangeliczne posłannictwo.

 

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią dokumentu tutaj.

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie na XIX niedzielę zwykłą

XIX NIEDZIELA ZWYKŁA

 

11 SIERPNIA 2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dziś 19. niedziela zwykła. Pan Jezus nie chce, abyśmy horyzont naszego życia ograniczyli tylko do doczesności. Dlatego w czasie trwania żniw i zbierania plonów, Kościół daje do rozważania słowo Boże, które wskazuje na inny wymiar pokarmu: Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za Zycie świata (J 6, 51). Żydzi – jak mówi dzisiejsza Ewangelia – szemrali przeciwko Jezusowi dlatego, że powiedział: Jam jest chleb, który zstąpił z nieba zstępuje (J 6, 50). Kiedy człowiek czegoś nie rozumie albo gdy nie potrafi uwierzyć, to zaczyna szemrać. Taka postawa słuchaczy Pana Jezusa była szczególnie dramatyczna, ponieważ dotyczyła Eucharystii, czyli największego daru miłości, w jakim człowiek żyjąc na ziemi może uczestniczyć. Kiedy nie rozumiemy w pełni eucharystycznego daru Chrystusa, wówczas – tak jak Żydzi – zaczynamy szemrać. 

 

  1.    Liturgicznej obchody tygodnia:

 

          a) we wtorek nabożeństwo Fatimskie, rozpoczęcie Drogą Krzyżową  g.17:30

b) w środę, 14 sierpnia – uroczystość św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika, Patrona naszego Kościoła partykularnego. Modlimy się w intencji całej diecezji oraz polecamy Panu Bogu biskupów, prezbiterów, diakonów oraz ich duszpasterską posługę,

c) w czwartek, 15 sierpnia – uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, porządek nabożeństw niedzielny,

d) w sobotę, 17 sierpnia – wspomnienie św. Jacka, prezbitera. 

 

  1. W piątek, 16 sierpnia, czcimy Boże Miłosierdzie z racji trzeciego piątku miesiąca. 
  1. W wakacje nie odprawiamy niedzielnych Mszy św. o godz.: 15:30. Kancelaria parafialna jest czynna tylko w środy po Mszy św.

 

  1. Zachęcamy do czytania Pisma świętego i prasy katolickiej.

 

  1. Bóg zapłać za złożone ofiary na funkcjonowanie naszej parafii.

Ogłoszenia duszpasterskie na XVII niedzielę zwykłą

XVII NIEDZIELA ZWYKŁA, 27 LIPCA 2024 R.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

    1. Dziś 17. niedziela zwykła. Elizeusz kazał swojemu słudze rozdawać chleb odważnie, nie zważając na to, że jest go mało, a ludzi dużo, co matematycznie nie da się w żaden sposób wyjaśnić: Podaj ludziom i niech jedzą (2 Krl 4, 42b) Rzeczywiście, jedli, nikomu nie zabrakło, a nawet pozostały resztki. W zapisie ewangelisty św. Jana mamy zdarzenie dosyć podobne, ale tłum jest ogromny. To już nie sto osób, jak u Elizeusza, ale pięć tysięcy mężczyzn. Jezus każe ludziom usiąść, a apostołom rozdawać chleb. Mieli go rozdawać odważnie, bo przecież jest z nim Bóg, który się o ten chleb zatroszczył. Niewielka ilość chleba i ryb, pomnożona błogosławieństwem Dawcy chleba, wprawiła wszystkich w zdumienie. To z tego powodu mówili, że Ten prawdziwie jest prorokiem, który miał przyjść na świat (J 6, 14). Wtedy jeszcze nie wiedzieli, że ten Prorok, nie tylko raz czy sporadycznie, będzie zaradzał takim kłopotom ludzi. On pozostanie z nimi w znaku chleba, aby starczyło duchowego pokarmu wszystkim i na zawsze. 

    1.    Liturgicznej obchody tygodnia:
    a) w poniedziałek, 29 lipca – wspomnienie Świętych Marty, Marii i Łazarza,  
    b) w środę, 31 lipca – wspomnienie św. Ignacego z Loyoli, prezbitera,
    c) w czwartek, 1 sierpnia – święto św. Alfonsa Marii Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła. W tym dniu rozpoczynamy miesiąc trzeźwości i abstynencji. Modlimy się w tej intencji. Chętnych do podjęcia abstynencji zapraszamy do wpisywania swoich postanowień w Parafialnej Księdze Trzeźwości przy ołtarzu Miłosierdzia Bożego. 

    1. W piątek, 2 sierpnia, spełniając zwykłe warunki, można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli.
    1. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek pamiętamy w modlitwie o tych, którzy pracują na niwie Pańskiej, prosimy Boga o dar nowych powołań do służby w Chrystusowym Kościele. Natomiast w piątek oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.  Spowiedź pierwszopiątkowa od godz. 16:00. W sobotę czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny, o godz. 7:30 różaniec, o godz. 8:00 Msza św, od godz. 9:00  odwiedziny chorych, a o godz. 16:15 różaniec za zmarłych.

    1. W wakacje nie odprawiamy niedzielnych Mszy św. o godz.: 15:30. Kancelaria parafialna jest czynna tylko w środy po Mszy św.

    1. Zachęcamy do czytania Pisma świętego i prasy katolickiej.

    1. Bóg zapłać za złożone ofiary.

Ogłoszenia duszpasterskie na XIII niedzielę zwykłą

XIII NIEDZIELA ZWYKŁA, 30 CZERWCA 2024 R.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

  1. Dziś 13. niedziela zwykła. Już w epoce Starego Testamentu panowało przekonanie – o czym słyszeliśmy w pierwszym czytaniu z Księgi Mądrości – że śmierci Bóg nie uczynił (Mdr 1, 13), bo ona na początku nie należała do natury człowieka, ale pojawiła się w świecie przez zawiść diabła. Potwierdza to św. Paweł mówiąc, że śmierć przeszła na wszystkich ludzi, bo wszyscy zgrzeszyli (Rz 5, 12). Bóg jest miłośnikiem i zarazem promotorem życia, dlatego nie cieszy się ze zguby żyjących. Stworzył bowiem wszystko po to, alby było (Mdr 1, 13b-14a). Wzrok naszej wiary kierujemy zatem ku Chrystusowi, który jest źródłem, miłośnikiem, pełnią i Panem życia. Życie udzielane nam przez Chrystusa nie zamyka się w obszarze doczesności, ale obejmuje także jego wymiar wieczny. Dziki Niemu poznajemy w pełni godność życia ludzkiego będącego darem Boga, a którego ostatecznym przeznaczeniem jest zjednoczenie w Bogiem na wieki. 

 

  1.    Liturgicznej obchody tygodnia:

a) w środę, 3 lipca – święto św. Tomasza, apostoła,

b) w sobotę, 6 lipca – wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy.

 

  1. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek pamiętamy w modlitwie o tych, którzy pracują na niwie Pańskiej, prosimy Boga o dar nowych powołań do służby w Chrystusowym Kościele. Natomiast w piątek oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Spowiedź pierwszopiątkowa od godz. 16:00. W sobotę czcimy Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny, o godz. 7:30 różaniec, o godz. 8:00 Msza św., odwiedziny chorych, a o godz. 16:15 różaniec za zmarłych.

 

  1. W wakacje nie odprawiamy niedzielnych Mszy św. o godz.: 15:30. Kancelaria parafialna jest czynna tylko w środy po Mszy św.

 

  1. Zachęcamy do czytania Pisma świętego i prasy katolickiej.

 

  1. Bóg zapłać za złożone ofiary na funkcjonowanie naszej parafii.

Ogłoszenia duszpasterskie na XII niedzielę zwykłą

XII NIEDZIELA ZWYKŁA

 

23 CZERWCA 2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

Ze słów Ewangelii 12. niedzieli zwykłej dowiadujemy się, iż autentyczna wiara objawia się tam, gdzie chrześcijanin nie oblicza i nie kalkuluje w duchu zimnego, czasem cynicznego wyrachowania. Objawia się tam, gdzie człowiek nie liczy wyłącznie na siebie lub na innych ludzi, lecz zawierza siebie Bogu. Człowiek mocny wiarą i nadzieją nie poddaje się chwilom wątpliwości, załamania czy nawet zwątpienia. Poprzez modlitwę powierza siebie Bogu oraz ufnie i cierpliwie przyjmuje wszystko z Jego ręki. Taka wiara i tak rozumiane zawierzenie siebie Bogu wcale nie oznacza, że człowiek pozostaje bezczynny, że nie podejmuje koniecznego działania dla przemiany swego losu. Człowiek winien czynić wszystko, co jest w stanie dokonać własnym wysiłkiem, a jednocześnie we wszystkim zaufać Bogu. 

 

   Liturgicznej obchody tygodnia:

 a) w poniedziałek, 24 czerwca – uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela,

b) w piątek, 28 czerwca – wspomnienie św. Ireneusza, biskupa i męczennika, doktora Kościoła,

c) w sobotę, 29 czerwca – uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, rano msza św. o godz. 8:00, na adorację zapraszamy od godz. 16:00. 

 

W przyszła niedzielę kończymy czerwcowe nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Odprawiamy je w niedziele o godz. 15:00, w soboty o godz. 16:30, a w tygodniu po Mszy św.

 

  W wakacje nie odprawiamy niedzielnych Mszy św. o godz.: 15:30 i sobotnich o godz. 8:00. Kancelaria parafialna jest czynna tylko w środy po Mszy św.

 

Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzecza zaprasza w sobotę 29 czerwca na Rodzinny Rajd Rowerowy-Ósmy Memoriał im. Leszka Mroczko. Zapisy od godz. 13:00. Start przed Chatą Międzyrzecze.

 

Bóg zapłać za złożone ofiary.

 

Ogłoszenia duszpasterskie na XI niedzielę zwykłą

XI NIEDZIELA ZWYKŁA, 16 CZERWCA 2024 R.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dziś przypada XI niedziela zwykła. Dwie przywołane dziś przypowieści są żywymi obrazami mówiącymi o wzroście królestwa Bożego. Pan Jezus zwraca uwagę, że źródłem owocności wszelkich działań – indywidualnych i wspólnotowych – jest łaska Boża, niewidzialne, ale realne i skuteczne działanie samego Boga, co mnożna dostrzec tylko oczyma wiary. Świadomość, że całe nasze życie opiera się na darach Bożej laski, że ono samo w sobie jest darem, nie może jednak prowadzić do bezczynności czy braku współpracy z darem Bożej łaski.
  1. Liturgicznej obchody tygodnia:

a) w poniedziałek, 17 czerwca – wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika,
b) w piątek, 21 czerwca – wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika. W tym dniu modlimy się do Bożego miłosierdzia z racji trzeciego piątku miesiąca. To także ostatni dzień roku szkolnego i katechetycznego. Zapraszamy dzieci, młodzież, rodziców, nauczycieli, katechetów i wychowawców na Mszę świętą dziękczynną na godz. 9:00. Okazja do spowiedzi w czwartek od godz. 16:00.

  1. Ks. biskup zaprasza do udziału w Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Szczegóły znajdują się w gablocie parafialnej oraz na stronie pielgrzymki https://pielgrzymka.bielsko.pl/.
  2. Zachęcamy dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w nabożeństwach czerwcowych ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Odprawiamy je w niedziele o godz. 15:00, w soboty o godz. 16:30, a w tygodniu po Mszy św.
  3. Zachęcamy do czytania Pisma świętego i prasy katolickiej.
  4. Bóg zapłać za złożone ofiary na potrzeby naszej parafii.

Ogłoszenia duszpasterskie na X niedzielę zwykłą

X NIEDZIELA ZWYKŁA

9 CZERWCA 2024 R.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Dziś przypada 10. niedziela zwykła. Nie ma żadnej definicji opisującej rzeczywistość Kościoła, dlatego refleksja teologiczna mówiąc o Kościele odwołuje się do licznych obrazów biblijnych (Boża budowla. Winnica, rola Boża, owczarnia, Mistyczne Ciało Chrystusa). Niemal wszystkie podkreślają wymiar wspólnoty, mówią o ludziach wiary – i słusznie – w kategorii Bożej rodziny. Jeśli bowiem wszyscy razem możemy nazywać Boga Ojcem, to znaczy, jesteśmy jego dziećmi, a wzajemnie dla siebie żyjemy w relacji duchowego rodzeństwa, na drodze wiary jesteśmy siostrami i braćmi. Należymy do Bożej rodziny. Mówimy o tym z dumą i jest ona uzasadniona wtedy, gdy uwzględnimy warunek, o którym mówi Jezus w dzisiejszej Ewangelii. Najpierw pyta: Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi? (Mk 3, 33). I sam odpowiada: Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką (Mk 3, 35). To jest zupełnie nowe, niespotykane do tej pory kryterium Bożej rodziny. 

 

  1.  Liturgicznej obchody tygodnia:

a) we wtorek, 11 czerwca – wspomnienie św. Barnaby, apostoła,

b) w czwartek, 13 czerwca – wspomnienie bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika. Dzień Fatimski o godz. 17:30 Droga krzyżowa, 18:00, różaniec, 18:30, nabożeństwo czerwcowe do Serca Jezusowego, 19:00 msza św. Zapraszamy do wspólnej modlitwy. Zachęcamy do przynoszenia świec, które palimy podczas procesji po Mszy świętej; 

  1. Zachęcamy dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w nabożeństwach czerwcowych ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Odprawiamy je w niedziele o godz. 15:00, w soboty o godz. 16:30, a w tygodniu po Mszy św. 
  1. Zachęcamy do czytania Pisma świętego i prasy katolickiej. 
  1. Bóg zapłać za złożone ofiary.

Ogłoszenia duszpasterskie na IX niedzielę zwykłą

IX NIEDZIELA ZWYKŁA

2 CZERWCA 2024 R.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

  1. Dziś przypada 9. niedziela zwykła. Starotestamentalny szabat z jednej strony był świętowaniem działa stworzenia, odwoływał się więc do :odpoczynku” samego Boga, a z drugiej – był pamiątką wyzwolenia z Egiptu. Natomiast niedziela chrześcijańska jest nade wszystko pamiątką dnia zmartwychwstania Chrystusa. Ta nowość niedzieli chrześcijańskiej znalazła swe potwierdzenie w przesunięciu dnia święta: Izraelici świętowali ostatni dzień tygodnia, natomiast my – chrześcijanie świętujemy pierwszy dzień tygodnia, bo to właśnie „w pierwszy dzień po szabacie” – jak mówi Ewangelia – Chrystus zmartwychwstał. Z tą świadomością sprawujemy Eucharystię w dzień będący pamiątką poranka wielkanocnego.
    Dziś odbywa się doroczna pielgrzymka ku czci św. Jana Sarkandra do Skoczowa. Początek o godzinie 10:30 w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła, skąd wyruszy procesja na Kaplicówkę.
  1. Liturgicznej obchody tygodnia:

     a) w poniedziałek, 3 czerwca – wspomnienie świętych męczenników, Karola Lwangi i Towarzyszy.

     b) w piątek, 7 czerwca – uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Z racji uroczystości, w tym dniu, nie ma obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

     c) w sobotę, 8 czerwca – wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.

  1. Wszystkim, którzy włączyli się w organizację i przebieg Uroczystości Bożego Ciała składamy serdeczne Bóg zapłać.
  1. Z powodu braku chętnych pielgrzymka do Kalwarii została odwołana.
  1. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. W czwartek pamiętamy w modlitwie o tych, którzy pracują na niwie Pańskiej, prosimy Boga o dar nowych powołań do służby w Chrystusowym Kościele. Natomiast w piątek oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Msza św. o godz. 8:00. Spowiedź pierwszopiątkowa od godz. 16:00.
  1. Zachęcamy dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w nabożeństwach czerwcowych ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Odprawiamy je w niedziele o godz. 15:00, w soboty o godz. 16:30, a w tygodniu po Mszy św.
  1. Zachęcamy do czytania Pisma świętego i prasy katolickiej.
  1. Bóg zapłać za złożone ofiary na funkcjonowanie naszej diecezji.

Ogłoszenia duszpasterskie na Uroczystość Trójcy Świętej

UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY ŚWIĘTEJ

26 MAJA 2024 R.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

Uroczystość Najświętszej Trójcy. Odwieczna miłość Ojca do Syna i Syna do Ojca wyraża się w Trzeciej Osobie – Duchu Świętym. Tajemnica Trójcy Świętej pozostaje dla nas - w życiu ziemskim - tajemnicą. To jedna z największych, a zarazem najtrudniejszych prawd naszej wiary. Nie jest łatwo przyjąć, że jeden jedyny Bóg jest jednocześnie Bogiem w Trzech Osobach. Jedno jest pewne: przez zbawcze dzieło Chrystusa i przez dar Ducha Świętego możemy uczestniczyć w życiu Trójcy Świętej, a jednocześnie od chrztu świętego stajemy się „świątyniami Bożymi”, w których zamieszkuje Bóg Trójjedyny. Warto podjąć wszelkie wysiłki, aby prawda o Trójcy Świętej nie była tylko teorią, ale przenikała do naszego codziennego życia.

  1. Liturgicznej obchody tygodnia:
  1. a) w środę, 29 maja – wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, dziewicy,


  2. b) w czwartek, 30 maja – uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Msze Święte w naszym kościele o godz. 7:00, 9:00, i 15:30. Po Mszy Świętej celebrowanej o godz. 9:00 – z kościoła wyruszy procesja  do czterech ołtarzy. Pierwszy ołtarz w Grocie Lurdzkiej, drugi u Państwa Sosna, trzeci przy Poczcie, czwarty na stadionie w Międzyrzeczu Dolnym. Po procesji Msza Święta na stadionie.

    Bardzo prosimy o włączenie się do procesji wszystkich Parafian. Jest to wyznanie naszej wiary. Proszę również o pomoc osobom przygotowującym ołtarze. Rodzice dzieci I komunijnych proszeni są o pomoc w przygotowaniu ołtarza w Grocie Lurdzkiej. Proszę Panów do niesienia baldachimu. Zapraszamy dzieci do sypania kwiatów.


    c) w piątek, 31 maja – święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu kończymy maryjne nabożeństwa majowe,

    d) w sobotę, 1 czerwca – wspomnienie św. Justyna, męczennika. Jest to zarazem pierwsza sobota miesiąca, oddajemy cześć Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny, o godz. 7:30 różaniec, o godz. 8:00 Msza św., odwiedziny chorych, a o godz. 16:15 różaniec za zmarłych.

  3.  


          Rozpoczynamy czerwcowe nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, które będziemy odprawiać w niedziele o godz. 15:00, w soboty o 16:30, a w tygodniu po Mszy św.

          Pamiętamy także w modlitwie o wszystkich dzieciach z racji Dnia Dziecka.

    1. Na piątek, 31 maja, Biskup Bielsko-Żywiecki udziela dyspensy odnośnie do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
    1. W przyszłą niedzielę, 2 czerwca, odbędzie się pielgrzymka ku czci św. Jana Sarkandra do Skoczowa. Początek o godzinie 10:30 w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła, skąd wyruszy procesja na Kaplicówkę.

                Również w następną niedzielę, po Mszach św., odbędzie się składka do puszek na rzecz Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Bielsku-Białej.

    1. Natomiast w sobotę, 8 czerwca organizowany jest wyjazd do Kalwarii Zebrzydowskiej. Zapisy w zakrystii.
    1. Zachęcamy do czytania Pisma świętego i prasy katolickiej.
    1. Bóg zapłać za złożone ofiary na funkcjonowanie naszej parafii.

Ogłoszenia duszpasterskie na Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO

19 MAJA 2024 R.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

  1.  Dzisiejsza uroczystość kończy w liturgii okres wielkanocny. Duch Ożywiciel – Ten, który uświęca Kościół – nich prowadzi nas drogami prawdy ku Jezusowi Chrystusowi. Niech pozwala nam otwierać się na jego słowo, na Jego głos, na to wszystko, co jest zawarte w świętych Pismach, a więc w słowach zapisanych w owej świętej księdze życia, w której mówi – jak nas przekonuje Janowa Apokalipsa – Duch do Kościołów

 

  1.  Liturgicznej obchody tygodnia:

a) w poniedziałek, 20 maja - święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła,  msze św. o godz. 8:00 i 17:00,

b) we wtorek, 21 maja – wspomnienie św. Jana Nepomucena, prezbitera i męczennika,

c) w czwartek, 23 maja – święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana,

d) w piątek, 24 maja – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych. Jest to Dzień modlitwy za Kościół w Chinach. 

 

  1. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w nabożeństwach majowych. Odprawiamy je w niedziele o godz. 15:00, w soboty o 16:30, a w tygodniu po Mszy św. 
    W tym tygodniu nabożeństwo majowe w plenerze w środę u Państwa Ryszka w Międzyrzeczu Górnym, a w czwartek przy krzyżu u Państwa Danel, Szatanik w Międzyrzeczu Dolnym. Nabożeństwa o godz.: 18:30.

 

  1. W środę, 23 maja, przypada 29. rocznica pobytu Jana Pawła II na terenie naszej diecezji (Skoczów, Bielsko-Biała, Żywiec).
    Również w środę po Mszy św. spotkanie pielgrzymów wyjeżdżających do Medziugorie. 

 

  1. W przyszłą niedzielę, 26 maja, przypada uroczystość Najświętszej Trójcy. Na Mszy św. O godz. 11:00 rocznica pierwszej Komunii  św. Spowiedź dla dzieci i rodziców w piątek od 16:30.

 

  1. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jasienicy zaprasza seniorów do Klubu Seniora w Mazańcowicach. Szczegółowe informacje w gablocie. 

 

  1. Zbliża się Uroczystość Bożego Ciała. W tym roku rozpoczynamy procesję od Groty Lurdzkiej, a zakończenie będzie na stadionie w Międzyrzeczu Dolnym.   

 

  1. Zachęcamy do czytania Pisma świętego i prasy katolickiej.

 

  1. Bóg zapłać za złożone ofiary na funkcjonowanie naszej parafii.

Ogólnopolskie Nocne Czuwanie Apostolatu Margaretka

Ogólnopolskie Nocne Czuwanie Apostolatu Margaretka

Jasna Góra · 23 maja 2024 r.

Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

Jasna Góra jest duchową stolicą Polski, w której od wieków trwa modlitwa, za Kościół, za Ojczyznę, za kapłanów. Szczególną moc ma modlitwa w nocy, ponieważ łączy się ona z umartwieniem pozbawienia snu. Sam Jezus daj nam przykład.

Św. Łukasz zapisał: Jezus wyszedł na górę, aby się modlić, i całą noc spędził na modlitwie do Boga. Z nastaniem dnia przywołał swoich uczniów i wybrał spośród nich dwunastu, których też nazwał apostołami (Łk 6, 12n).

Modlitwa za kapłanów, to wyraz naszej odpowiedzialności za Kościół. Naśladując sposób modlitwy Jezusa, pragniemy modlić się nocą na górze, na Jasnej Górze.

W czwartek 23 maja, w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji kapłanów oraz o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne.

Zapraszamy członków Apostolatu Margaretka oraz wszystkich, którzy pragną modlić się w intencji kapłanów oraz o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne.

Rozpoczniemy o godz.21:00 Apelem Jasnogórskim, centralnym punktem będzie sprawowana o godz. 24:00 Eucharystia.

Program czuwania przedstawia się następująco:

21.00           –         Apel Jasnogórski

22.00           –         Różaniec, tajemnice światła

23.00           –         Droga Krzyżowa

24.00           –         Eucharystia

01.00           –         Adoracja NS, Litania do Chrystusa Kapłana i Żertwy, adoracja w ciszy

02.00           –         Różaniec, część chwalebna

03.00           –         Koronka do Bożego Miłosierdzia,

Organizatorem czuwania jest Krajowe Duszpasterstwo Apostolatu Modlitwy za Kapłanów Margaretka.

 

Czestochowa3-695x1024.jpg

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Marcina z Tours
i Matki Boskiej Szkaplerznej w Międzyrzeczu

Kancelaria parafialna czynna po Mszy św. w środy i czwartki: 17.30 – 18.30
Międzyrzecze Górne 44 · 43-392 Międzyrzecze
tel.: 33 815 50 17
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

nr konta parafialnego: 63 1050 1083 1000 0023 0643 1483
Za złożone ofiary – serdeczne „Bóg zapłać!”

 

Transmisja z naszej świątyni.

Profil społecznościowy naszej parafii na Facebooku.

Profil społecznościowy naszej parafii na Instagramie.

 

Intencje mszalne publikujemy
w Głosie świętego Marcina

 

 

2024

GM_2024-09_(227)

GM_2024-08_(226)   

GM_2024-07_(225)   

GM_2024-06_(224)  

GM_2024-05_(223)

GM_2024-04_(222)

GM_2024- 03_(221)

GM_2024-02_(220)

GM_2024-01_(219)

 

 

2023

GM_2023-12_(218)

GM_2023-11_(217)

GM_2023-10_(216)

GM_2023-09_(215)

GM_2023-08_(214)

GM_2023-07_(213)

GM_2023-06_(212)

GM_2023-05_(211)

GM_2023-04_(210)

GM_2023-03_(209)

GM_2023-02_(208)

GM_2023-01_(207)

 

2022

2021

2020

2019 

2018  

2017

2016

Ogłoszenia duszpasterskie na Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO

12 MAJA 2024 r.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

1. Dziś przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Pytanie, które słyszą apostołowie wpatrujący się w odchodzącego z ziemi Jezusa brzmi dosyć jednoznacznie: Dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? (Dz 1, 11a). Pytanie nieco dziwne i trochę niezrozumiałe. Bo czyż jest zachowanie bardziej właściwe od tego, gdy ktoś spogląda w górę szukając tam obecności Boga? Aniołowie mają jednak rację. Niebo, do którego wstąpił Jezus 40 dni po swoim zmartwychwstaniu, nie znajduje się w obłokach niebieskich. Nie jest ani nad, ani nimi, ani w górze, ani na dole, nie jest z lewej czy z prawej strony. Jest ono obecne między nami: niewidzialne, nieuchwytne zmysłowo, a jednak rzeczywiste, najzupełniej prawdziwe. Kryje się ono w najbardziej prozaicznych wydarzeniach naszej codzienności. Przenika nasze dni, miesiące i upływające lata. Żyje w naszych domach i wspólnotach. Naszym niebem nie jest żadna przestrzeń ani konkretne miejsce, ale niebem jest zmartwychwstały Chrystus, który wysyła uczniów do apostolskiej posługi: Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, nie, będzie potępiony (Mk 16, 15).

2. Liturgicznej obchody tygodnia:

  1.      a) w poniedziałek pierwsze Nabożeństwo Fatimskie,

         b) we wtorek, 14 maja - święto św. Macieja, apostoła,

         c) w czwartek, 16 maja – święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika, patrona Polski,

         d) w piątek nabożeństwo majowe o godz. 18:30 u p.Gawlas

3. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w nabożeństwach majowych. Odprawiamy je w niedziele o godz. 15:00, w soboty o 16:30, a w tygodniu po Mszy św.

4. W piątek, 17 maja, przypada dzień modlitwy do Miłosierdzia Bożego z racji trzeciego piątku miesiąca.

5. W przyszłą niedzielę, 19 maja, będziemy obchodzić uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

6. Zachęcamy do czytania Pisma świętego i prasy katolickiej.

7. Bóg zapłać za złożone dzisiaj ofiary, które są przeznaczone na funkcjonowanie Domu Księży Emerytów w Bielsku-Białej.

Ogłoszenia duszpasterskie parafii rzymskokatolickiej

VI NIEDZIELA WIELKANOCNA

5 MAJA 2024 r.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 

  1. Dziś 6. niedziela wielkanocna. Czytamy dziś fragment Ewangelii stanowiący dziewięć wierszy piętnastego rozdziału narracji Janowej, należy interpretować w kontekście ośmiu wcześniejszych wersetów (przypowieść o winnym krzewie), które czytaliśmy tydzień temu. W tych dwóch fragmentach aż dziesięć razy mowa jest o trwaniu (wytrwaniu, zamieszkiwaniu). To jest Ewangelia będąca wezwaniem do trwania w jedności z Jezusem; jest zarazem pytaniem o to, jak trwać, aby wytrwać? Jeśli pozostaniemy w obszarze nauczania św. Jana, to drogą trwania w Jezusie jest przestrzeganie przykazań; na ile żyjemy na co dzień Dekalogiem streszczającym się w przykazaniu miłości, na tyle trwamy w jedności z Tym, który objawia się jako krzew winny. Jeżeli poszerzymy nieco horyzont spojrzenia i odniesiemy się do treści pozostałych ewangelistów, to zauważmy, iż motyw winnego krzewu (przypowieści o winnym krzewie tam nie znajdziemy) odnosi się do rzeczywistości królestwa bożego i jest zapowiedzią Eucharystii (owoc winnego krzewu jest materią tego sakramentu). Niech ta świadomość towarzyszy nam w celebracji Eucharystii.
  1. Liturgicznej obchody tygodnia:

a) w poniedziałek, 6 maja – święto świętych apostołów Filipa i Jakuba,

b) w środę, 8 maja – uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. W tym dniu Ksiądz Biskup Roman Pindel udzieli święceń diakonatu akolitom naszej diecezji. Modlimy się za kandydatów do święceń.

  1. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w nabożeństwach majowych. Odprawiamy je w niedziele o godz. 15:00, w soboty o 16:30, a w tygodniu po Mszy św.
  1. W poniedziałek, wtorek i środę przypadają Dni Modlitw o Urodzaje (Dni Krzyżowe), związane z tradycją procesji błagalnych do przydrożnych krzyży. Kościół modli się w tych dniach prosząc Boga o błogosławieństwo dla każdej ludzkiej pracy, zwłaszcza na roli.
  1. W poniedziałek po majowym próba dzieci 1-komunijnych, zaś w środę, spotkanie dla rodziców dzieci które obchodzą rocznicę 1-komuni świętej.
  1. Zachęcamy do czytania Pisma świętego i prasy katolickiej.
  1. Bóg zapłać za złożone ofiary na funkcjonowanie naszej diecezji.

Triduum Paschalne 2024 r. w parafii pw. św. Marcina w Międzyrzeczu

 

Kochani Parafianie!
 
W ostatnią sobotę zakończyliśmy Oktawę Wielkiej Nocy.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do uświetnienia tych najważniejszych w roku uroczystości.
Na pewno pomogło to nam w jeszcze głębszym ich przeżywaniu!
 
Zapraszamy na fotorelację z tego wyjątkowego czasu zadumy i radości.
(łącze w obrazku)
 
Wydra_DSC02020_1900px.JPG

Życzenia na Uroczystość Wielkiej Nocy



Życzymy radości spotkania ze Zmartwychwstałym Panem,
żywym i działającym,
z Bogiem, który „jest tutaj”.

Niech światło Chrystusa,
chwalebnie zmartwychwstałego,
rozproszy ciemności naszych serc i umysłów,
rozświetla naszą codzienność
a paschalna radość trwa nieustannie.

Nieśmy światu radosne orędzie:
Zmartwychwstał Chrystus, nasz Pan i nadzieja!

życzą
wszystkie organizacje i stowarzyszenia 
Międzyrzecza Dolnego i Górnego
432930642_295324873587985_5884047901319588874_n.jpg
foto: ©timeinprayer

Ogłoszenia duszpasterskie na Niedzielę Palmową, 24 III 2024 r.

 

  1. Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej zwiera w sobie syntezę dwóch wielkich tradycji: jerozolimskiej – z pełnym, chwały wejściem, w mury Świętego Miasta oraz rzymskiej – gdzie czytano w tym dniu opis Męki Pańskiej. Ta synteza stanowi istotny próg kolejnych dni Wielkiego Tygodnia, które mają być dla nas czasem naszego, nowego wyboru Jezusa Chrystusa, co potwierdzamy w czasie liturgii Wigilii Paschalnej odnawiając swoje chrzcielne przyrzeczenia. Maja to być dni budzenia się z religijnego letargu, wychodzenia z religijności tłumu, by coraz bardziej stawać się uczniami Jezusa, zdolnymi i gotowymi do osobistego opowiedzenia się po Jego stronie, z pełną akceptacją wymagań, jakie zawiera tajemnica Chrystusowej miłości objawionej poprzez mękę, cierpienie i śmierć na drzewie krzyża.
  1. Jutro, 25 marca, przypada 32 rocznica erygowania naszej diecezji, o której pamiętamy w modlitwie. Z racji obchodów Wielkiego tygodnia, w tym, roku uroczystość Zwiastowania Pańskiego będzie obchodzona w poniedziałek po oktawie wielkanocnej, czyli 8 kwietnia.
  1. We wtorek po Mszy św. zapraszamy chętnych do pomocy w przygotowaniu Ciemnicy i Bożego Grobu. W środę od godz. 9:00 odwiedzimy chorych.
  1. W czasie Triduum Istnieje możliwość zyskania odpustu zupełnego przez wszystkich, którzy wypełniwszy zwykłe warunki odpustu, spełnią następujące dzieła:
    1. w Wielki Czwartek – udział we Mszy św. Wieczerzy Pańskiej i uroczyste odmówienie hymnu Przed tak wielkim sakramentem,
    2. w Wielki Piątek – pobożny udział w Adoracji Krzyża, ucałowanie krzyża w czasie celebracji Liturgii na cześć Męki Pańskiej,
    3. w Wielką Sobotę – udział w liturgii Paschalnej i odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego.
  1. Porządek celebracji Triduum Paschalnego w naszej parafii.

- Wielki Czwartek - uroczysta Msza Święta Wieczerzy Pańskiej pamiątka Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa – o godzinie 18:00.

- Wielki PiątekDroga Krzyżowa dla dzieci o godz.: 9:00 i dla dorosłych o godz.: 15:00,

Liturgia Wielkopiątkowa o godzinie 18:00. W tym dniu obowiązuje post ścisły. Jest to także dzień pokuty i pojednania. Od godz. 8:00 do 12:00 i 14:00 – 17:30 można skorzystać ze spowiedzi świętej.

 

- Wielka Sobota uroczysta celebracja Wigilii Paschalnej o godzinie 19:00 – jest to najważniejsza liturgia roku kościelnego (zachęcamy, aby przynieść ze sobą świece do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych).

Święcenie pokarmów odbędzie się w kościele od godz. 11:00 do 13:00 (co pół godziny). Tradycyjnie będzie można złożyć dar z koszyczka dla potrzebujących z naszej parafii.

  1. Zachęcamy do czytania Pisma świętego i prasy katolickiej.
  1. Bóg zapłać za złożone ofiary na funkcjonowanie naszej parafii.

 

Triduum Paschalne w parafii rzymskokatolickiej — 2024 r.

28.03.2024 r.

 WIELKI

 CZWARTEK 

18:00

 

Uroczysta Msza Święta Wieczerzy Pańskiej – pamiątka Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa.

Po Mszy św. adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Czuwania do godziny 22:00

- o godz.: 20:00 czuwanie młodzieży,

- o godz.: 20:30 Matki w Modlitwie,

- o godz.: 21:00 Akcja Katolicka,

- o godz.: 21:30 Żywy Różaniec.

29.03.2024 r.

WIELKI

PIĄTEK

  od 8:00
9:00

15:00

 

 

18:00

Adoracja w Ciemnicy.

Droga Krzyżowa dla dzieci.

Droga Krzyżowa dla dorosłych.

 

Liturgia Wielkopiątkowa.

Po liturgii – adoracja przy Grobie Pańskim do 22:00

- o godz.: 20:00 czuwanie młodzieży,

- o godz.: 20:30 Matki w Modlitwie,

- o godz.: 21:00 Akcja Katolicka,

- o godz.: 21:30 Żywy Różaniec.

30.03.2024 r.

 WIELKA

SOBOTA

  11:00 - 13:00

 19:00

Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w kościele - co pół godziny.

 

Uroczysta celebracja Wigilii Paschalnej.

 

Spowiedź święta

Dzień pokuty i sakramentalnej spowiedzi – Wielki Piątek 29 marca,

w godz.: 8:00 – 12:00 i 14:00 – 17:30

 

Wielki Poniedziałek 16:30 – 17:00
Wielki Wtorek 16:30 – 17:00
Wielka Środa 16:30 – 17:00
Wielki Czwartek 17:00 – 17:30
Wielki Piątek 08:00 – 12:00  i  14:00 – 17:30
Wielka Sobota 08:00 – 10:00

Rekolekcje Wielkopostne

Kochani!
 
Publikujemy szczegółowy plan tegorocznych Rekolekcji Wielkopostnych, jakie od najbliższej soboty będziemy przeżywać w naszej rzymskokatolickiej parafii.
 
Zapraszamy wszystkich Parafian do licznego udziału w Eucharystii, nabożeństwach i spotkaniach w grupach!
 
Dzieci i młodzież szkolna z ZSP – harmonogram zawsze wg MobiDziennika. 
 
 GM_2024-03_Rekolekcje_Wielkopostne_OK2.jpg
 

Jasełka Bożonarodzeniowe 2023

Kochani!

W dniu 10.12.2023 r. w sali OSP w Międzyrzeczu Górnym
odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe połączone z kiermaszem i licytacjami na rzecz ZSP.

Wydra_DSC01175_1900px_small.jpg

Dziękujemy za to ubogacające wydarzenie Dyrekcji, Radzie Rodziców oraz Nauczycielom!

Szczególne podziękowania dla uczniów i wychowawców klas drugich:
kl. 2a – Agnieszka Kopczyńska
kl. 2b – Katarzyna Kornacka
kl. 2c – Aleksandra Gluza

 

Zapraszamy na obszerną fotorelację:

https://photos.app.goo.gl/gAQq9CmoxqNN7UP69

 

Odwiedziny Duszpasterskie 2023/2024

  

Odwiedziny Duszpasterskie 2023/2024

_DSC2010.JPG

 

Kochani!

W sobotę 2 grudnia 2023 roku rozpoczynamy duszpasterskie odwiedziny rodzin naszej rzymskokatolickiej parafii.

Otwórzcie drzwi swoich mieszkań i domów a swoje serca na błogosławieństwo Boże.

Za każdą szczerą i życzliwą rozmowę, radę czy sugestię dotyczącą życia naszej rodziny parafialnej będziemy bardzo wdzięczni!

 

Szczegółowy plan kolędowy zamieszczamy w linku do pobrania poniżej. 

(pobierz tutaj .pdf)

 

 

30. rocznica śmierci ks. dra Tadeusza Klocka

 

Kochani!

31 maja mija 30. rocznica śmierci ks. dra Tadeusza Klocka.

Zapewne wielu katolików z Międzyrzecza (i nie tylko!) pamięta go doskonale!
(język migowy, kolarstwo, szachy, astronomia, ogrodnictwo to tylko niektóre z jego pasji...)

Ks. Tadeusz proboszczem w Międzyrzeckiej parafii był przez ponad 13 lat
(od 27 kwietnia 1966 r. do 14 sierpnia 1979 r.).

Może jest to okazja do podzielenia się wspomnieniami,
czy nawet zdjęciami z tego okresu...
(adres e-mail jest podany w stopce redakcyjnej Głosu św. Marcina)

„Urodził się 27 listopada 1926 r. w Kończycach Małych na Śląsku Cieszyńskim jako drugi syn Adolfa i Agnieszki z d. Bijok. Ojciec służył zawodowo w Wojsku Polskim - w stopniu starszego sierżanta – jako kapelmistrz orkiestry pułkowej. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Kończycach Małych, do gimnazjum zaś we Frysztacie (na Śląsku Zaolziańskim ), a następnie do II Państwowego Liceum Koedukacyjnego o profilu matematyczno-przyrodniczym w Cieszynie. Egzamin dojrzałości zdał 11 czerwca 1947 r. w Cieszynie. 23 czerwca 1947 r. zgłosił się do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1952 r. z rąk bpa J. Bieńka w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

Pierwsze kroki w służbie kapłańskiej skierował do Kończyc Małych, gdzie zastępował w charakterze wikariusza - substytuta proboszcza, ks. Jerzego Marekwicę. W sierpniu 1952 roku pełnił obowiązki tymczasowego wikariusza w Orzeszu. Po zastępstwach wakacyjnych udał się 7 września 1952 r. do Instytutu dla Księży w Katowicach-Załężu. W niedziele i święta w roku akademickim 1952-1953 pomagał w lokalii pw. św. Jacka w Ochojcu, a w dni powszednie w Chorzowie. Kuria diecezjalna w Katowicach w 1953 roku przydzieliła mu zastępstwa wakacyjne kolejno w parafii św. Jadwigi w Chorzowie, Ochojcu, Bobrownikach Śląskich i Radoszowach. W sierpniu 1953 roku brał udział w Kursie Duszpasterstwa Głuchoniemych w Katowicach. Od 1 września 1953 r. pracował jako wikariusz współpracownik w parafii NSPJ w Koszęcinie. Ks. Klocek prowadził również lekcje nauki religii w Lublińcu dla dzieci głuchoniemych.

W maju 1954 roku został wikariuszem parafii św. Mikołaja w Lublińcu, ale już we wrześniu t.r. skierowano go do parafii św. Mikołaja w Bielsku (obecnie diecezja bielsko-żywiecka). Organizował wtedy nabożeństwa dla głuchoniemych w I niedzielę miesiąca, brał udział w konferencji w Zakopanem, w czasie której ujednolicono system migów religijnych dla głuchoniemych, a jesienią 1956 roku przeprowadził „pierwsze w Polsce rekolekcje zamknięte dla głuchoniemych".

Kolejny dekret, z 13 sierpnia 1956 r., kierował ks. Klocka do parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie (obecnie diecezja bielsko-żywiecka). Katechizował w Zasadniczej Szkole Metalowej i Technikum Budowlanym w Międzyświeciu. Poza zajęciami katechetycznymi pomagał w duszpasterstwie parafialnym i specjalnym (głuchoniemi i upośledzeni). We wrześniu 1958 roku znalazł się w parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Świętochłowicach. Chętnie służył pomocą parafiom sąsiednim, zwłaszcza w duszpasterstwie głuchoniemych. W czasie pobytu w Świętochłowicach przystąpił do egzaminu proboszczowskiego przedstawiając pracę pt. Duszpasterstwa głuchoniemych na Śląsku Cieszyńskim. W latach 1961-1966 ks. Klocek był wikariuszem w parafii św. Cyryla i Metodego w Knurowie, gdzie pracował u boku proboszcza, ks. Bernarda Czakańskiego.

19 kwietnia 1966 został ustanowiony administratorem parafii św. Marcina w Międzyrzeczu Górnym, w dekanacie bielskim. Dekret proboszcza przyjął 31 stycznia 1972 r. Od 15 sierpnia 1979 r. przebywał w Grzawie, gdzie był rektorem lokalii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Mieszkał gościnnie na probostwie w Miedźnej. W 1991 roku przeszedł na emeryturę. Zamieszkał na ojcowiźnie w Kończycach Małych przy ul. Zagrodowej 33. Zmarł 31 maja. Eksportacja odbyła się w sobotę 5 czerwca 1993 r. w Kończycach Małych w obecności bpa Janusza Zimniaka, sufragana diecezji bielsko-żywieckiej.

Ks. Klocek od 1982 roku był członkiem Rady Kapłańskiej Diecezji Katowickiej. Do 1971 roku brał udział w redagowaniu Kalendarza Liturgicznego Diecezji Katowickiej (Ordo). Był zainteresowany zmianami w liturgii, zwłaszcza po Soborze Watykańskim II. Podjął studia liturgiczne na kursie licencjackim w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W latach 1959-1965 organizował wyprawy rowerowe i kajakowe oraz obozy wędrowne dla młodzieży świętochłowickiej, knurowskiej i pszowskiej. Uczestniczył w Pierwszym Ogólnopolskim Obozie Młodzieżowym (1-8 lipca 1962 r.). Pasjonował się również astronomią, prowadził lokalne koło Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Miał własne obserwatorium w Międzyrzeczu. Tutaj również przez cztery lata uczęszczał na kurs rolniczy, po którym otrzymał dyplom mistrza w zawodzie ogrodnik – warzywnik i rolnik”.

© E-ncyklopedia wiedzy o Kościele katolickim na Śląsku
https://silesia.edu.pl/index.php/Klocek_Tadeusz

Wielki Tydzień w parafii pw. św. Marcina w Międzyrzeczu

 
Kochani Parafianie!
 
Chrystus Zmartwychwstał, prawdziwie Zmartwychwstał!
 
W tym szczególnym czasie, czasie wielkiej radości i wielkiej nadziei życzymy Wam i sobie samym, by Zmartwychwstały Chrystus był dla każdego z nas siłą do kroczenia Jego drogą, byśmy kiedyś wszyscy spotkali się w Niebie. Błogosławionego czasu!
Przy tej okazji bardzo dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia przeżywanych uroczystości.
 
Zapraszamy na fotorelację (łącze w obrazku).