^ Back to Top

Witamy w Międzyrzeczu

Oficjalna Strona Stowarzyszenia Przyjaciół Międzyrzecza

Koncert Kolęd

Historia chóru parafialnego

Śpiew jest nam życiem, naszą radością,

śpiew jest miłością co w sercu tkwi”.

 

Tak mówią słowa jednej z często śpiewanych przez Chór Kościelny pieśni. Ta radość czerpana ze śpiewania i miłości do muzyki łączy nas od siedemdziesięciu pięciu lat. Wracamy pamięcią do przeszłości, kiedy to 17 maja 1931 roku w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Międzyrzeczu założone zostało Koło Związku Polskiej Młodzieży Ewangelickiej. Jego założycielem został nauczyciel miejscowej szkoły pan Edward Cieńciała. Pełnił on jednocześnie funkcje dyrygenta i prezesa 15 osobowego wówczas chóru. Działalność Koła opierała się na przygotowywaniu pieśni na święta kościelne oraz organizowaniu wolnego czasu dla młodzieży poprzez tworzenie amatorskich grup teatralnych. Praca ta kontynuowana była również przez jednego z kierowników szkoły ewangelickiej pana Adama Szurmana. To ich zasługa że w trudnych czasach i skromnych warunkach krzewili polską kulturę. Wybuch II wojny światowej przerwał działalność chóru. Po jej zakończeniu na wniosek ówczesnego proboszcza parafii ks. Gustawa Molina postanowiono reaktywować Związek Polskiej Młodzieży Ewangelickiej. Nastąpiło to w listopadzie 1945 roku. Do związku zapisało się wtedy 28 osób. Prezesem został pan Erwin Mikler. Pierwszym występem poza macierzystą parafią był udział w uroczystości poświęcenia odbudowanego ze zniszczeń wojennych kościoła w Drogomyślu. Od tej pory chór występował regularnie na uroczystościach religijnych w pobliskich i dalszych parafiach. Od 1948 do 1953 roku chórem dyrygował pan Adolf Błahut. To on rozpisywał partytury na głosy i zajmował się ich powielaniem, do dziś zachowały się niektóre rękopisy tamtych pieśni. Sam dyrygent pamięta jeszcze pierwszy występ na którym chór zaśpiewał pieśń pt : „My za Ciebie ślem westchnienie, a Ty czujesz ducha tchnienie”.

Pan Błahut pełnił także funkcje organisty w tutejszym kościele, a tzw.„deptana fisharmonia” była pomocna także podczas ćwiczenia pieśni chórowych. Dlatego odzyskano fortepian. Odtąd chór miał lepsze warunki do odbywania prób. W latach 1954- 1956 dyrygentem został skrzypek pan Andrzej Kominek, a od stycznia 1957 roku dyrygenturę objął pan Erwin Stokłosa. Tuż po powrocie z wojska chórzystki namówiły pana Stokłosę na dyrygenturę, który przed pójściem do wojska grał na „basie” w Orkiestrze Dętej pana Lipusa. I tak to się zaczęło. Któż wtedy pomyślał, że ta współpraca potrwa 38 lat. Ile wspomnień wiąże się z tym okresem, wspólne zabawy, a po próbach nikomu nie było śpieszno do domu. Chórzyści często wybierali się na długie wędrówki w góry, chcąc wspólnie spędzić czas. To tylko niektóre wspomnienia ale warte podkreślenia.

Po 1957 roku chór bierze udział w Diecezjalnych Zjazdach Chórów. Siedem z nich odbyły się w Międzyrzeczu w roku 1970, 1985, 1999, 2004,2007, 2015 i 2019. Znaczącym wydarzeniem w wieloletniej działalności chóru był dwutygodniowy wyjazd do Niemiec na zaproszenie parafii w Jesingen. W roku 1985 chór międzyrzecki tworzyło 60 osób.

Na przestrzeni tych lat często zmieniał się Prezes chóru. Funkcję tę sprawowali: Emma Szarek, Józef Michalik, Małgorzata Machalica, Hildegarda Mikler, Helena Mikler, Ernest Fender, Helmut Fender, Gerta Szarek, Jerzy Fuchs, Marta Kukla, Krystyna Kozieł, Irena Kozieł, Janina Michalik, Ludwik Twardzik. Opiekunami chóru byli ks. Gustaw Molin i ks. Jan Lech Klima.

Do 1989 roku były przygotowywane sztuki sceniczne o treści religijnej oraz humoreski. Bardzo często na występy zapraszana była młodzież z pobliskich parafii, a nie rzadko chórzyści sami wyjeżdżali z przedstawieniami. Przez długie lata pani pastorowa Gertruda Molin bardzo angażowała się w życie chórowe i odegrała w jego istnieniu znaczącą rolę. Zajmowała się przygotowaniem repertuaru przedstawień, jego reżyserią i scenografią. Szyła stroje, rozpisywała role i jak sami chórzyści wspominają miała szczęśliwą rękę do kojarzenia par. Często te pary sceniczne związały się na całe życie. Jednym słowem pastorowa Molin była dobrym duchem chórzystów.

W latach 1980- 1989 kierownikiem grupy teatralnej był prezes chóru Ludwik Twardzik. Ważnym wydarzeniem dla Parafii było powołanie w listopadzie 1988 roku przez dyrygenta pana Erwina Stokłosę chóru męskiego, który po raz pierwszy wystąpił podczas nabożeństw wigilijnych. Działał do grudnia 1993 roku.

Od 1994 roku funkcję dyrygenta objęła pani Agata Fender, która wprowadziła do pracy chóru ćwiczenia głosowe i emisyjne. Współpraca z chórem zakończyła się w grudniu 1995 roku w związku z odejściem dyrygentki do pracy w parafii Bielsko.

Następne 10 miesięcy chór przetrwał dzięki ponownej dyrygenturze pana Erwina Stokłosy. Równocześnie trwały intensywne poszukiwania nowego dyrygenta. W listopadzie 1996 roku pracę z chórem rozpoczęła pani Izabela Chmiel. Wówczas jeszcze studentka wychowania muzycznego Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Z zaangażowaniem i zapałem zabrała się do pracy wiele czasu poświęcając doskonaleniu techniki śpiewu - między innymi ćwiczeniom emisyjnym i oddechowym. Wkrótce chórzyści przekonali się o celowości takiej pracy.

W tym okresie funkcję Prezesa Chóru sprawowali: Karol Fender, Janusz Sznyr, a potem Bronisław Kowalczyk. 9 lutego 2007 roku nowym prezesem została Małgorzata Mikler.

Celem zasadniczym chóru jest służba dla własnej Parafii. Repertuar chóru związany jest tematycznie z rokiem kościelnym. Chór śpiewa podczas świąt. Na Pamiątkę Założenia i Poświęcenia Kościoła chór występuje z koncertem pieśni. Chór uczestniczy w Zjazdach Chórów Diecezji Cieszyńskiej. Zapraszamy jest na Pamiątki Założenia do sąsiednich Parafii. Śpiewa podczas nabożeństw ekumenicznych oraz na Opłatku sołeckim i dożynkach wiejskich.

Jak każda społeczność chór przeżywa swoje radości i smutki; śpiewając na uroczystościach ślubnych, ale też i na pogrzebach.

Nie mniej ważne od prób i koncertów jest nieoficjalne życie chórowe, na które składa się wiele sympatycznych i uroczych spotkań. Należą do nich urodziny chórzystów, wspólne spotkania świąteczne, czy różne wycieczki: do Lubienia, Lasowic, Olesna, Łomnej Dolnej czy Karwiny, Rożnowa, Puław i Zamościa, Wałbrzycha, Kazimierza Dolnego, Warszawy, Wrocławia, Pisza, Tarnowskich Gór. Chór uczestniczył również w spotkaniu czterech narodów w Pradze.

W roku 2006 chór obchodził jubileusz 75 lecia. Założeniem chórzystów i dyrygentki było, aby wyrazić szczególne podziękowanie Panu Bogu za wsparcie, pomoc i błogosławieństwo. Z tej okazji zorganizowano uroczysty koncert. Zaproszenia na koncert zostały wysłane do pani pastorowej Gertrudy Molin, dyrygenta pana Adolfa Błahut, i dyrygentce Agacie Fender. Dwie pierwsze osoby nie mogły przyjechać ze względu na stan zdrowia., ale przysłały chórowi bardzo serdeczne i ciepłe życzenia. Zaproszono do wspólnego koncertu dawnych chórzystów. Zaproszenie na jubileusz otrzymali przedstawiciele władz gminnych i sołeckich. Koncert odbył się 11 czerwca 2006 r. Podczas koncertu historię chóru zaprezentował ks. Jan Lech Klima. Interesujące wiersze przedstawili: pani Danuta Grzesicka oraz pan Piotr Michalik. Po koncercie chór i goście spotkali się w sali parafialnej na poczęstunku.

W 2010 r. udało się pozyskać środki finansowe z Gminy Jasienica na zakup keyboarda używanego do pracy z chórem. W 2011 roku Chór obchodził swoje 80-lecie istnienia. Z okazji jubileuszu odbył się koncert, na którym obecne były władze Gminy Jasienica, Radni Gminni , Sołeccy oraz Samorządu. Towarzyszyli nam również Biskup Diecezji Cieszyńskiej Paweł Anweiler i opiekun chórów ks. Janusz Sikora. Chórem dyrygowała wówczas Izabela Chmiel, a grupą połączoną z byłymi członkami zadyrygował wieloletni dyrygent Erwin Stokłosa. Po uroczystości zaproszeni goście udali się do strażnicy OSP w Międzyrzeczu Górnym na poczęstunek i jubileuszowy tort.  W tym okresie zakupiono dla chórzystów nowe stroje oraz zrodził się pomysł na nagranie płyty, który wkrótce został zrealizowany. 

Chór zorganizował 8 bali karnawałowych, z których zebrane środki przeznaczono m. in. na zakup szafy, strojów, wyjazdy (Sanok, Lwów, Sandomierz, Mikołajki, Sorkwity, Lublin, Mrągowo, nagranie drugiej płyty (z kolędami- pod dyrekcją Agnieszki Brzezickiej), obrusy do kościoła oraz wiele innych inwestycji. Pieniądze z ostatniego balu zostały przekazane na badania genetyczne dla niepełnosprawnej Natalii Kamińskiej.

W styczniu 2014 roku z pracy z chórem zrezygnowała Izabela Chmiel a funkcję dyrygenta od lutego 2014 roku pełni Agnieszka Brzezicka z Jaworza.

Chór był wielokrotnie współorganizatorem pieczenia kołaczy i ciasteczek; kiermaszów świątecznych oraz pikników parafialnych. Pomagał także w organizacji koncertów na rzecz odrestaurowania kościoła po pożarze który miał miejsce w 2016 roku.

W styczniu 2018 roku Prezes chóru wybrano Alinę Fender. W skład zarządu wybrano Sylwię Stokłosa i Marzenę Szarek. Na ten czas chór liczył 23 chórzystów. Nowy zarząd wspomagany przez członków chóru rozpoczął intensywne poszukiwanie nowych osób mogących zasilić szeregi chóru. Ciężka praca zaowocowała pozyskaniem kolejnych 10 osób dzięki czemu chór zyskał stabilny skład.

Na przestrzeni wielu lat wiele się zmieniło. Chórzyści odchodzili, a na ich miejsce przychodzili nowi. Obecnie w chórze śpiewa się całymi rodzinami. Nasz chór jest jednym z najmłodszych chórów w Diecezji Cieszyńskiej. Od 2004 roku działa również chór dziecięco- młodzieżowy „Allegro” prowadzony do 2013 roku przez Izabelę Chmiel a następnie do teraz przez Agnieszkę Brzezicką.

W 2019 roku w skład zarządu w miejsce Sylwii Stokłosa wybrano Przemysława Keniga.

Rok 2020 z powodu panującej pandemii coronavirusa przyhamował działalność chóru. Ograniczone zostały możliwości organizowania prób, występów i koncertów. W zasadzie jedynym występem był udział w jubileuszowym nabożeństwie z okazji 90-lecia Poświęcenia Kościoła w Mazańcowicach. Jednak i ten występ odbył się na zewnątrz kościoła przy otwartych drzwiach.

17 maja 2021 minie 90 lat od założenia chóru parafialnego.