^ Back to Top

Witamy w Międzyrzeczu

Oficjalna Strona Stowarzyszenia Przyjaciół Międzyrzecza

Ogłoszenia parafialne 02.04.2023

6. Pasyjna - Niedziela Palmowa


Tekst J 3,14b-15        Ks. Andrzej Dyczek

Musi być wywyższony Syn Człowieczy, aby każdy,

kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.

J 3,14b-15

1. Porządek nabożeństw:

   -   06.04.2023 - Wielki Czwartek - nabożeństwa: 10:00 dla Seniorów ze spowiedzią i komunią świętą; 17:00 w kościele w Międzyrzeczu

   -   07.04.2023 - Wielki Piątek - nabożeństwa: 10:00 w Międzyrzeczu; 15:00 w Mazańcowicach

   Wszystkie nabożenstwa ze Spowiedzią i Komunią Świętą

   -   09.04.2023 - Wielkanoc - nabożeństwo godz. 10:00 w Międzyrzeczu

   -   10.04.2023 - Poniedziałek Wielkanocny - nabożeństwa: 09:00 w Międzyrzeczu; 11:00 w Mazańcowicach

 

2. Ogłoszenia:

   -   Tydzień temu nagrywaliśmy nabożeństwo telewizyjne. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy się zaangażowali w to nasze wspólne zadanie. Dziękuje Kuratorowi Parafii panu Mariuszowi Fender za słowo wstępne. Dziękuję chórowi pod dyrekcją pani Agnieszki Brzezickiej za pieśni podczas nabożeństwa i pomoc w niedzielny poczęstunek. Dziękuje pani Elżbiecie Kłoda za oprawę muzyczną, Karolinie Kłoda i Paulinie Macura za piękne utwory muzyczne, Klaudiuszowi Hozumbek za wsparcie w różnych pracach, mojej żonie za pomoc w sobotnim poczęstunku gości, panu kościelnemu Andrzejowi Heinrich i jego żonie za rozliczne prace, wszystkim osobom, które upiekły ciasto i na koniec wszystkim osobom, które wzięły udział w nabożeństwie. Bardzo dziękuję.

   -   W Wielki Czwartek kończymy akcję - Skarbonka diakonijna. Dziękuję wszystkim osobom, które włączyły się w akcję.

   -   Zbieramy ofiary dla osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii.

   -   Skoczowskie Towarzystwo ewangelickie zaprasza dzieci, konfirmantów i młodzież na Letni obóz w Międzywodziu w dnia 26 lipca - 5 sierpnia.

 

Malezja

Kraj położony na Półwyspie Malajskim i Borneo zamieszkuje ponad 33 miliony ludzi. Połowa z nich wyznaje islam, zaś 9% to chrześcijanie. W ostatnim czasie na wschodzie kraju wzmogły działalność ekstremistyczne bojówki islamskie. Kraj ma tak zanieczyszczone powietrze cząsteczkami stałymi, że aby oddychać zaleca się, aby w miastach używać maseczek z wkładem węglowym.

W Malezji istnieją cztery Kościoły, które są członkami Światowej Federacji Luterańskiej:

Kościół Bazylejski w Malezji liczący ponad 64 tysiące wiernych. Wywodzi się z dawnej misji chińskiej. Posiada 112 parafii, bez mała 20 szkół podstawowych i średnich. Początkowo misja prowadzona była wśród ludu Sabah na Borneo. Z czasem ogarnęła cały kraj. Oprócz parafii lokalnych istnieje 12 wspólnot anglojęzycznych i ponad 20 chińskich. Wszystkie grupy językowe prowadzą szkoły i przedszkola.

Kościół Ewangelicko-Luterański w Malezji liczy ponad 4 tysiące wiernych w 21 parafiach. Jego dzieje wywodzą się od tamilskich imigrantów zarobkowych, pracujących na malajskich plantacjach. Kościół stworzył pierwszą i modelową placówkę ochrony zdrowia nakierowaną na leczenie epilepsji. Jego duchowni pracują w Indonezji, Bangladeszu, Birmie i Indiach.

Kościół Luterański w Malezji skupia prawie 7 tysięcy wiernych w 70 parafiach. Opieką duszpasterską otacza nie tylko rdzennych mieszkańców, ale również imigrantów, np. rodziny Tamilów i Chińczyków. Jest to Kościół misyjny, jego duchowni pracują w Singapurze, Kirgistanie i dawnej Birmie.

Kościół Protestancki w Sabah liczy prawie 35 tysięcy wiernych. Posiada ponad 32 parafie, w których służy 56 duchownych. Terenem misji jest głównie Północne Borneo poddawane islamizacji. Kościół otacza opieką duszpasterską również migrantów zarobkowych, którzy wraz z rodzinami przenoszą się w poszukiwaniu pracy, zarobku i lepszego życia.