^ Back to Top

Witamy w Międzyrzeczu

Oficjalna Strona Stowarzyszenia Przyjaciół Międzyrzecza

40-lecie istnienia Koła PZERiI w Międzyrzeczu

W dniu 25.11.2023 r. koło nr 12 w Międzyrzeczu Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów obchodziło uroczysty jubileusz 40-lecia założenia koła.

Wydra_DSC00418_1900px.JPG

Spotkanie prowadził przewodniczący koła Wiesław CZARNIECKI. W obchodach wzięli udział zaproszeni goście na czele z Wójtem Gminy Jasienica Januszem PIERZYNA. Oddział Okręgowy PZERiI w Bielsku-Białej reprezentował członek zarządu i jednocześnie przewodniczący koła nr 19 PZERiI w Rudzicy Bogdan MAŁEK. Dopisali księża parafii: rzymskokatolickiej proboszcz Jan WALUŚ i ewangelicko-augsburskiej pastor Andrzej DYCZEK. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Międzyrzeczu był reprezentowany przez v-ce dyrektor Magdalenę JANIK. Na zaproszenie odpowiedziała Radna Gminna oraz Przewodnicząca KGW Międzyrzecze Dolne, Gminnej Rady Kobiet i szefowa zespołu regionalnego Międzyrzeczanie Genowefa KOPEĆ, a także Przewodnicząca KGW Międzyrzecze Górne Beata ZMEŁTY. W imieniu sołtys Międzyrzecza Górnego przybył członek rady sołeckiej Andrzej ZMEŁTY. Oprawę fotograficzną zapewnił Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Międzyrzecza Krzysztof WYDRA. Dopisał również Prezes Klubu Sportowego w Międzyrzeczu Zdzisław SZCZYRBOWSKI. Zaprzyjaźnione koła z terenu gminy Jasienica były reprezentowane przez Przewodniczącego koła nr 21 PZERiI w Jasienicy Edwarda KRZYWOŃ oraz przez byłego przewodniczącego Józefa NIESYT, a także zastępcę przewodniczącego koła nr 11 PZERiI w Mazańcowicach Stanisława ŻUREK. Nie zabrakło także sponsorów, którzy na przestrzeni lat wspierali koło PZERiI w Międzyrzeczu rozumiejąc potrzeby seniorów, w związku z czym jesteśmy im bardzo wdzięczni. Na spotkaniu wręczono najwyższe odznaczenia związkowe tzw. Dużą Złotą Odznakę Honorową z aktem nadania, którą otrzymali wieloletni działacze: Jadwiga BUŻEK, Antoni ŚRODA i Franciszek DZIDA. Złotą Odznakę Honorową z legitymacją otrzymał aktualny skarbnik koła Jan ZIPSER. Dyplomami Uznania uhonorowano Anielę GRZESICKĄ, Joannę KIECZKA, Stefanię KUKLA, Helenę PASTOR, Annę i Edwarda ZIPSER. Za całokształt działalności i szczególne zaangażowanie w pracy społecznej na rzecz seniorów wyróżniono dyplomem uznania Honorowego przewodniczącego koła nr 12 w Międzyrzeczu oraz byłego vice przewodniczącego zarządu Oddziału Okręgowego PZERiI w Bielsku-Białej Henryk KOZIK. Pan Alfons ZBIJOWSKI otrzymał dyplom uznania w kategorii Super Senior 85+. Delegacja Zarządu przekaże w najbliższym czasie wyróżnienia nieobecnym na spotkaniu Franciszkowi DZIDA i Henrykowi KOZIK, życząc im jednocześnie rychłego powrotu do zdrowia. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych w ostatnim roku. Jana DEBSKIEGO i Czesławy GÓRNY.

Uroczystość uświetnił występ dzieci z klas I-VI z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Międzyrzeczu pod przewodnictwem Urszuli BIEGUN i Barbary OCIEPKA. Na przedstawienie dopisała liczna grupa rodziców młodych artystów, którzy emocjonalnie przeżywali występ swoich pociech.

Nie obyło się też bez akcentów regionalnych. Najpierw wystąpił zespół regionalny Międzyrzeczanie a następnie wystąpił ze swoim programem autorskim Józef NIESYT – gawędziarz i znawca gwary śląska cieszyńskiego. Przewodniczący koła przedstawił także historię koła na przestrzeni minionych 40 lat. Po życzeniach dla solenizantów Andrzejów przewodniczący złożył wszystkim życzenia Bożonarodzeniowe i noworoczne. Dziękując za wsparcie i zrozumienie Wiesław CZARNIECKI podziękował wieloletnim sponsorom: firmie Stekla Investment,  Bankowi Spółdzielczemu w Jasienicy, właścicielowi firmy ECO-System w Mazańcowicach Pawłowi BUŻEK, firmie Usługi Handel Transport Józefowi ŁOPACKI, właścicielowi firmy Centrum Kształcenia Zawodowego Stanisławowi CYPCER, firmie Zakład Stolarski i jednocześnie prezesowi  KS Międzyrzecze Zdzisławowi SZCZYRBOWSKI, firmie Aquarius Markowi ŚRODA, firmie MIREX Chłodnictwo i Klimatyzacje Mirosławowi JASIEWICZ, firmie PHU WEST Krzysztofowi KRUTNIK, firmie usługowej Andrzej ZMEŁTY, właścicielowi sklepu Ania Małgorzacie LENNERT i właścicielom piekarni JAGÓDKA Barbarze i Benedyktowi DANEL,a także małżonce i v-ce wójtowi, a zarazem prezesowi OSP Międzyrzecze Górne Zofii i Krzysztofowi WIECZERZAK, Kołu Gospodyń Wiejskich pod przewodnictwem Beaty ZMEŁTY i Radzie Sołeckiej w Międzyrzeczu Górnym z Panią sołtys Marią GŁUC-MRZYK oraz byłemu przewodniczącemu naszego koła PZERiI Franciszkowi DZIDA. Szczególne wyrazy uznania uczestnicy wyrazili wypiekom Jadwigi i Ingi BUŻEK.

Po pysznym obiedzie przygotowanym przez panie z KGW w Międzyrzeczu Górnym i z naszego koła nastąpił czas na biesiadowanie prze śpiewach we wtórze akordeonu Marcina MICHALCA i skrzypiec Ludwika KUBERY.

Zapraszamy na obszerną fotorelację z NASZEGO ŚWIĘTA:

https://photos.app.goo.gl/Q7vDgkabyot9zXgo6

Wiesław CZARNIECKI